مدیاتک و چالش هوش‌مصنوعی

مدیاتک از رقیبان اصلی کوالکام در حوزه ساخت تراشه‌ برای گوشی‌های هوشمند است. این دو کمپانی سالهاست در پی جذب شرکت‌های تولید‌کننده گوشی‌های هوشمند هستند و هرکدام سهم بازار مخصوص به خود را دارند. به طور مثال تراشه‌های کوالکام بیشتر مناسب پرچم‌داران هستند در حالیکه پردازنده‌های مدیاتک بیشتر در گوشی‌های میان رده به کار گرفته میشوند.

مدیاتک به نظر میرسد قصد توقف در جایگاه فعلی را ندارد و میخواهد کوالکام را به چالش بیشتری بکشاند. امروز مدیاتک با انتشار خبری اعلام کرد به زودی قابلیت هوش مصنوعی را در تراشه‌های خود قرار خواهد داد تا گام مهمی را در جهت ورود به بازار گوشی‌های بالارده یا به اصطلاح پرچم‌دار بردارد. مدیاتک درصدد است نشست‌های جدی‌تری را با کمپانی‌های شیائومی، اپل و سامسونگ برگزار نماید تا به سطح جدیدی از همکاری اقتصادی دست پیدا کند. پردازنده‌های مدیاتک به ارائه عملکردی بالا در محصولات پایین‌رده معروف هستند و همین مسئله باعث میشود این کمپانی از دنیای گوشی‌های پرچم‌دار فاصله بگیرد.

Digitimes میگوید: چنین سیاستی (تولید تجهیزات نسبتا باکیفیت‌ برای محصولات پایین‌رده) معمولا زمانی جواب میدهد که یک برند “تازه از راه رسیده” بخواهد وارد بازار شده و سریعا سهم بازار بدست بیاورد. اما هنگامی که شرکتی مانند مدیاتک بخواهد ویژگی‌های برجسته‌ای مانند AI را به تراشه‌های خود اضافه کند، ممکن است نتیجه‌ای معکوس حاصل شده و راه دسترسی به بازار گوشی‌های بالارده برای این شرکت مسدود شود. شاید به همین علت باشد که مدیاتک نتوانست آن کشش مورد انتظار را برای تراشه Helio X30 بوجود بیاورد و نهایتا مجبور شد ساخت و توسعه این پردازنده برای گوشی‌های بالارده را متوقف سازد.

مدیاتک در نظر دارد عرضه تراشه‌های AI خود را تا حوزه کامپیوتر، تجهیزات ارتباطاتی، لوازم الکترونیکی مصرفی و صنعت خودروسازی گسترش دهد. اما تا زمانیکه این کمپانی به حوزه گوشی‌های هوشمند علاقه‌مند باشد باید این حقیقت را بپذیرد که تولیدکنندگان‌ گوشی‌های هوشمند معمولا خودشان توانایی تولید تراشه‌های AI را دارند، ضمن اینکه شرکت بزرگی مانند کوالکام همچنان به قدرت‌نمایی در دنیای دیجیتال ادامه میدهد و مشتریان فراوانی دارد.

مدیاتک اذعان کرده تراشه P90 خود را مخصوص گوشی‌های میان‌رده تولید میکند. ساخت این تراشه با تکنولوژی 12 نانومتری صورت پذیرفته و شامل واحد پردازشی چندهسته‌ای AI یا همان APU میباشد تا عملکرد آن را نسبت به عملکرد P60 و P70 تا 4 برابر بهبود ببخشد. APU این امکان را به شرکت‌های تولیدکننده گوشی‌های هوشمند میدهد تا سخت‌افزار دوربین را بهبود بخشیده و امکان ثبت تصاویر باکیفیتی را به کاربران بدهند.